Бізнес перепробував майже все, але цього недостатньо. Системи штрафів і бонусів, особлива організація офісного простору, ергономічні меблі, тренінги з особистісного росту — що ще зробити для підвищення продуктивності? Додати в інтер'єр фарб, що мотивують. А точніше, взяти в союзники науку, що вивчає вплив кольору на організм. Перш за все — на поведінку і мозкову активність.
Що про це думають вчені?
Кольоротерапія (вона ж хромотерапія) іде ще з Авіценни та з того часу акумулювала безліч різних практик. Ефективність деяких науково не доведена. Але бізнес і не закликає відмовлятися від антибіотиків на користь кольорових картинок. Він використовує тільки дієві методи. Так, ніхто не ставить під сумнів психологічний вплив кольору. Поєднавши його з дизайном інтер'єрів, отримаємо інструмент впливу на співробітників.
Як не помилитися з офісною палітрою?
Щоб правильно підібрати кольорову гамму інтер'єру, запам'ятайте 3 ключові принципи:
- Кольори одного типу діють схожим чином. Теплі спонукають до дії, але можуть викликати роздратування. Холодні знижують активність, але підвищують концентрацію. Пастельні заспокоюють. Чим інтенсивніше колір, тим сильніше вплив.
- Дисгармонія знижує ефект. Не можна так просто взяти та змішати разом кольори, що підвищують продуктивність. Переконайтеся (наприклад, за допомогою кола Іттена), що вони гармонійно поєднуються. Кількість теж обмежена. Класика жанру — 3, з яких основний займає 60%, додатковий — 30%, а акцентний — 10%.
- Необхідно враховувати зовнішні чинники. Вибір кольорового рішення також залежить від специфіки роботи, психотипу і конфліктності співробітників, навіть від клімату. Там, де вічно сіро й похмуро, яскраві кольори ще актуальніші, а в сонячній і теплій місцевості краще придивитися до темних холодних відтінків.
Як кольори інтер'єру впливають на офісних співробітників?
Кожен керівник бажає збільшити ефективність роботи. Почнемо зі спектральних кольорів:
- Червоний. Найдієвіший, але суперечливий. Підвищує мозкову і фізичну активність, але водночас апетит і дратівливість. Надихає на трудові звершення і конфлікти. А тому потрібний лише як акцент.
- Помаранчевий. Стимулює не так агресивно, але переборщувати з його насиченими варіантами ризиковано. Покращує настрій і здатність до концентрації. Передозування загрожує зворотнім ефектом, аж до депресії.
- Жовтий. Колір сонця і золота налаштовує на креативний лад, підвищує працездатність і допомагає радіти життю. Але його надлишок стомлює очі та заважає зосередитися. Може бути основним, але безпечніше — додатковим.
- Зелений. Дарує впевненість, позбавляє від тривог, підвищує стійкість до стресів і не втомлює очі. У приміщенні, де переважає улюблений колір психологів, простіше справлятися з монотонними завданнями. Але холодні відтінки навіюють зелену тугу.
- Блакитний. Популярний як основний, але мотивуючого ефекту не чинить. Навпаки, розслаблює тіло і заспокоює нервову систему. Остуджує гарячі голови. Може стати вдалим фоном для акцентів, що стимулюють.
- Синій. Формує атмосферу довіри та сприяє ефективному спілкуванню. Додає спокою, але не на шкоду роботі. Його похмурі варіації, як і інші темні кольори, не просто розслаблюють, а пригнічують.
- Фіолетовий. Вплив залежить від насиченості. Лавандовий і бузковий відтінки заспокоюють. Темно-фіалковий пригнічує емоції та налаштовує на песимістичний лад. Всі варіації знижують активність.
Офісна палітра не обмежена кольорами веселки. Не менш, а ще і більш популярні:
- Білий. Не має вираженого впливу, зате візуально розширює простір і гармонійно поєднується з будь-яким іншим кольором.
- Чорний. У великих дозах демотивує, пригнічує творчі здібності та підштовхує до депресії. В обмежених додає інтер'єру елегантності.
- Сірий. Як і інші нейтральні кольори, не володіє помітним ефектом. Якщо позбавлений яскравих акцентів, навіює нудьгу.
- Коричневий. Вселяє стриманість і консерватизм. Для багатьох компаній це плюс, але, наприклад, креативним студіям нема чого придушувати зухвалі починання.
Які кольори недоречні в офісі?
Тільки ті, вплив яких розходиться з вашими цілями. Кольоротерапія — це наука не про хороші та погані відтінки, а про вплив кольору на різні системи організму. У кожній галузі та в кожному колективі для завдання підвищити продуктивність є своє рішення. В одному випадку необхідно стимулювати творчість, в іншому — підвищити пильність, в третьому — позбутися конфліктів. Знайдіть «пляшкове горлечко» і усуньте його.
На закінчення
Брюс Лі заповідав боятися того, хто тренує не 10 000 ударів, а лише один, зате 10 000 разів. У боротьбі за корпоративну ефективність все навпаки. Колір — потужна, але не єдина ваша зброя. Оформити інтер'єр відповідно до рекомендацій психологів ще не означає розв'язувати всі проблеми. Але цей маленький дизайнерський крок може стати величезним стрибком на шляху до успіху.